LPG KABLO

Aracı kullanırken azalan bass sesi nedir???

'Teyp-Cd-Mp3-Usb Çalar' forumunda Wolverine tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Orjinal Sony mp3 çalarım var.
    Aracımı ilk çalıştırıp teybi açtığımda bass sesi gayet güzel gelirken aracı kullanım aşamasında bass sesinde zamanla azalma oluyor.
    Aynı şarkı olmasına rağmen bass sesindeki bu azalmanın nedenini anlayamıyorum. Bu durum son zamanlarda olmaya başladı, yıllardır yoktu.
    Aracımda kaliteli olmayan ancak işimi gören bir anfi ve bagajda 25cm bass var. Bugüne kadar memnundum ama bu durumun sürekli olması can sıkıcı.
    Kendim nasıl çözebilirim? Yoksa illa ki bir teypçiye mi gitmem lazım?

Dertler bitmiyor, sorunum çözüldü diyordum ama başka sıkıntılar çıktı. Ayrı bir topic açmak istemedim, burdan devam etmek istiyorum..
    Aracımda alpin usa 334 anfi ile destekli orjinal sony CDXF5550 cd/mp3 çalar ve pioneer 25cm sanırım 250watt bass var. Fazlasına gerek duymadım, bu şekil bana yetiyordu.
    Son bir aydır bir türlü çözemediğim bir sıkıntı yaşıyorum. Şöyle ki:
    Aracı ilk çalıştırıp teybi açtığımda bir sorun yok ama hareket ettikten kısa bir süre sonra bass tan teybin sesini sona kadar kıstığımda bile çıkan çok rahatsız edici bop bop bop şeklinde bir ses gelmeye başlıyor.
    Bagajı açıp baktığımda bass sürücüsü o sesi verirken sanki çok güçlü bass sesi olan bir şarkıdaki gibi ileri-geri sallanıyor.
    O anda çalan şarkıdan tamamen bağımsız bir ses bu. Bir süre sonra bu ses kesiliyor, sonra yine başlıyor.
    Bu ses çıksın çıkmasın park lambalarını açıp kapadığımda hoparlörden aynı ses anlık da olsa yine duyuluyor.
    Anfideki tüm kabloları kontrol ettim, çıkma, gevşeme veya kopma yok.
    Teybin kendinden bass ve ana sesi kıssamda bu ses yine geliyor. Anfi üzerindeki bass ve ana sesi kıssam da yine duyuluyor.
    Anfi üzerindeki power yazan lamba sürekli kırmızı renkte yanıyor teyp çalışırken.
    Anfi ve bass ı bağlattığım tesisatçıya gitmedim henüz ama biraz nette bişeyler araştırdım şase ile ilgili yazılar okudum. İşin içinden çıkamadım.

Sorun nerden kaynaklıdır? Ne yapmam lazım?

2. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    anfide ki sigortadan olabilir mi??? merak ettim doğrusu...

3. Ayberk A.

Ayberk A. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Ayberk AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Fiat
    sigorta olabilir voltaj düşüyor olabilir kapasitor takmak belki sorununuzu çözebilir daha tecrübeli arkadaşlar yorum yapacaktır :)

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,520
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Anfi içindeki kapasitörlerden biri ömrünü tamamlamış olabilir, içini açıp şişen akıtan var mı bakabilirsiniz.

5. yenitarkan

yenitarkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Tarkan Özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aynen Serdar abi benden önce söylemiş kondansatör gibi görünüyor

6. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Camlar kapalıyken deneyin birde :)

7. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Konu çözülmemiş olarak görülmemesi açısından son gelişmeyi aktarayım istedim.
    Öncelikle ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
    Anfinin bas kablosu yerinden çıkmış, onu çıkmayacak şekle getirip yerine taktım ancak sorun tam olarak düzelmedi.
    Akünün bitmemesi için araç kontak kapalıyken bass ve anfiyi çalıştırmayan elektrikçi ustanın ön kaput altında aküye yakın bağladığı sanırım röle dediği parça şase almadığından da bass sesinde tamamen kopma oluyordu.
    Bağlantıları açıp baktığımda 2 adet bağlantı ucunun oksitlenme yaptığını, pas tuttuğunu gördüm ve aynı uçlardan sağlam olanları takarak tekrar şaseyi düzgün almasını sağladım.
    Birkaç gündür bass sesinde azalma ve bass sesinin tamamen gitmesi sorununu artık yaşamıyorum. İnşallah tamamen düzelmiştir.
    Bir de kasislerden geçerken veya bozuk yolda ilerlerken teybin kendisini kapatması sorunu yaşıyordum, o da bikaç gündür olmuyor. Bu yaptıklarımla ilgili bir sorundan kaynaklı ise sanırım onu da çözmüş oldum inşallah. Bunu da bikaç gün içinde anlarım..

8. Ayberk A.

Ayberk A. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Ayberk AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Fiat
    Bu takılan mekanizmayı daha önce söyleseydiniz daha ayrıntılı cevap verirdik şase olduğunu söylemiştim zaten bir daha yapmaz sorun şaseden kaynaklanıyordu belliydi :) geçmiş olsun :-D

ST25i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Dertler bitmiyor, sorunum çözüldü diyordum ama başka sıkıntılar çıktı. Ayrı bir topic açmak istemedim, burdan devam etmek istiyorum..
    Aracımda alpin usa 334 anfi ile destekli orjinal sony CDXF5550 cd/mp3 çalar ve pioneer 25cm sanırım 250watt bass var. Fazlasına gerek duymadım, bu şekil bana yetiyordu.
    Son bir aydır bir türlü çözemediğim bir sıkıntı yaşıyorum. Şöyle ki:
    Aracı ilk çalıştırıp teybi açtığımda bir sorun yok ama hareket ettikten kısa bir süre sonra bass tan teybin sesini sona kadar kıstığımda bile çıkan çok rahatsız edici bop bop bop şeklinde bir ses gelmeye başlıyor.
    Bagajı açıp baktığımda bass sürücüsü o sesi verirken sanki çok güçlü bass sesi olan bir şarkıdaki gibi ileri-geri sallanıyor.
    O anda çalan şarkıdan tamamen bağımsız bir ses bu. Bir süre sonra bu ses kesiliyor, sonra yine başlıyor.
    Bu ses çıksın çıkmasın park lambalarını açıp kapadığımda hoparlörden aynı ses anlık da olsa yine duyuluyor.
    Anfideki tüm kabloları kontrol ettim, çıkma, gevşeme veya kopma yok.
    Teybin kendinden bass ve ana sesi kıssamda bu ses yine geliyor. Anfi üzerindeki bass ve ana sesi kıssam da yine duyuluyor.
    Anfi üzerindeki power yazan lamba sürekli kırmızı renkte yanıyor teyp çalışırken.
    Anfi ve bass ı bağlattığım tesisatçıya gitmedim henüz ama biraz nette bişeyler araştırdım şase ile ilgili yazılar okudum. İşin içinden çıkamadım.

Sorun nerden kaynaklıdır? Ne yapmam lazım?

10. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Bu anfi, teyp v.s. işlerden anlayan bir arkadaşa baktırdık bugün ve maalesef ne kadar ayar yaptı isek çözüm bulamadık, o ses aynen gelmeye devam etti ve sonunda başka bir anfi taktırdım 2. el. Tüm sorunlar yok oldu ve daha güzel bir ses aldık hoparlörlerden. 2. el de olsa para vermeden olmadı ama o sıkıntıdan tamamen kurtuldum.
    Benzer sorun yaşayanlar boşuna uğraşmasın anfiyi değişsin diyorum artık..

11. hakan34ur

hakan34ur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Hakan Özcan
    Parazit Kesici Varmı Kardeşim o Yoksa Olmaz

12. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Anfi değiştikten sonra bass tan gelen o anormal ses tamamen geçti, hatta park lambalarını açtığımda gelen pop sesi de gitti ancak hala düzelmeyen birşey var.
    Bugün yine farkettim ki teybi ilk açtığımda bass sesi muazzam derecede yıkıcı etki gösterirken bir süre sonra yumuşuyor, etkisi azalıyor. Aracı çalıştırıp denesem de sonuç aynı. Bir de bugün aynı durum oldu yine, o esnada aracı park ederken geri vitese alıp hafif gaz verdiğimde bass sesi ilk baştaki yıkıcı etkili ses şiddetinde geldi. Geri vites ile bass sesinin artması ne alaka anlayamadım?
    Acaba araçtaki 60amperlik akü mü yetmiyor? Yani bass taki bir süre sonra bu ses gücünün azalmasının nedeni nedir sizce?

13. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benim eski araçtaki sistemde de şöyle birşey vardı, normalde sesi süper geliyordu yalnız ön yolcu kapısını açtığımda bass sesi daha tok daha iyi gelirdi. elimde olsa kapı açık giderdim o kadar yani:eek:

14. Wolverine

Wolverine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Son durumu yazayım istedim.
    Teypten çıkıp anfiye giren bas kabloları vardır, rca olan, o kabloları değişince bas sesinde aracı kullanırken gelen bas sesinde azalma ortadan kalktı.
    Sanırım kalitesiz kablo kullanıyorduk, değiştirince düzeldi çok şükür.

Bu Sayfayı Paylaş